Edukacja

Ciekawostki o wodzie

  1. Na Ziemi jest około 1,5 miliardów sześciennych kilometrów wody - to 1,5 miliarda miliardów litrów, czyli 800 bilionów basenów olimpijskich.

  2. Jeśli cała woda była równomiernie rozłożona na powierzchni Ziemi, miałaby głębokość 3700 metrów.

  3. 97% wody na Ziemi jest słona. 2,1% jest zamknięta w polarnych pokrywach lodowych, a woda pitna to mniej niż 1%.

  4. Woda jest lepka. Cząsteczki uwielbiają przyczepiać się do rozmaitych obiektów, zwłaszcza do siebie nawzajem. To powoduje duże napięcie powierzchniowe, które utrzymuje Cię przy życiu. Oznacza to, że woda może transportować krew w górę wąskimi naczyniami w ciele, często wbrew grawitacji.

  5. W temperaturze pokojowej woda powinna być gazem. Wszystkie podobne cząsteczki, takie jak siarkowodór (H2S) i amoniak (NH3), to gazy. Lepkość cząsteczek wody utrzymuje je razem jako ciecz.

  6. Woda jest drugą najczęstszą cząsteczką we wszechświecie. Najczęstszą jest gazowy wodór, H2.

  7. Największa znana chmura pary wodnej została odkryta przez naukowców NASA wokół czarnej dziury 12 miliardów lat świetlnych od Ziemi. Jest w niej 140 miliardów razy tyle wody, ile we wszystkich oceanach świata.

  8. Cała woda, która jest obecnie na Ziemi, dotarła do nas z pomocą komet i planetoid. Stało się to między 4,5 mld do 3,8 mld lat temu, podczas okresu zwanego „Wielkim bombardowaniem”.

  9. Antarktyda jest bezustannie pokrywana lodem od ponad 30 milionów lat. Obecnie na pokrywę składa się 10 000 bilionów ton śniegu i lodu.

  10. Na biegunach Księżyca, Marsa i Merkurego znajduje się lód.


Cookies

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu
ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.

Polityka cookies