Edukacja

Dzień wody

Światowy Dzień Wody w Będzin Arena.


Celem tegorocznego Światowego Dnia Wody zorganizowanego pod hasłem "Woda dla pokoju" było zjednoczenie wszystkich ludzi w dążeniu do wykorzystania zasobów wodnych dla zachowania pokoju na świecie.

MPWiK świętował Dzień Wody w Będzin Arenie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina - Łukasza Komoniewskiego, organizując festyn dla dzieci z będzińskich przedszkoli.

Niezapomniane wspomnienia z tego wyjątkowego dnia i dobrą zabawę przedszkolakom zapewnili kreatywni i pełni pomysłów animatorzy. Dzieci uczestniczyły w zajęciach z modelowania balonów, eksperymentach z wodą, manifestowały radość podczas zabaw z bańkami mydlanymi.

Nie zabrakło również licznych atrakcji o charakterze edukacyjnym. Mali obywatele odpowiadali na pytania o tematyce wodnej wylosowane na kole fortuny, uczestniczyli w konkursie plastycznym „Woda dla pokoju” i wymyślali hasła na temat oszczędzania wody.

Zwieńczeniem zabaw i konkursów było przyznanie upominków dla najbardziej aktywnych przedszkolaków.

zobacz galerięŚwiatowy Dzień Wody 2023. 

Obchodzony corocznie w dniu 22 marca Światowy Dzień Wody to doskonała okazja do przypomnienia jak bezcennym skarbem jest woda i jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają jej zasoby. To również doskonały czas na zwrócenie uwagi nam - mieszkańcom Ziemi na aktualne problemy związane z gospodarką wodną na świecie.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody zorganizowane zostały pod hasłem: „Przyspieszenie zmian”. Ich najważniejszym celem jest zjednoczenie wszystkich ludzi w celu rozwiązania kryzysu wodnego i sanitarnego.

Przyszłość otoczenia w jakim żyjemy a więc i losy naszej planety zależą w największym stopniu od najmłodszych jej mieszkańców, dlatego też nasze działania związane z obchodami Światowego Dnia Wody skierowaliśmy do najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Po raz kolejny skorzystaliśmy z gościnności obiektu Będzin Arena a patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Będzina – Łukasz Komoniewski.

Gry i zabawy przygotowane przez animatorów zostały dobrane tak, aby umożliwić dzieciakom połączenie dobrej zabawy z udziałem w ciekawych eksperymentach o charakterze edukacyjnym. Przedszkolaki z zainteresowaniem uczestniczyły w doświadczeniach związanych tematycznie z wodą a w trakcie licznych zabaw i konkurencji ruchowych wypełniły niemały przecież obiekt hali sportowej swoją nieokiełznaną energią.

zobacz galerięŚwiatowy Dzień Wody 2022. 

22 marca na trwałe już zapisał się w naszej pamięci jako dzień w którym obchodzimy ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ – Światowy Dzień Wody. Święto jest doskonałą okazją do przypomnienia zarówno najmłodszym jak i starszym mieszkańcom Ziemi o roli jaką w naszym życiu odgrywa woda. 

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody organizowane pod hasłem: „Wody podziemne – uczynianie niewidocznego widocznym” miały na celu upowszechnienie wiedzy na temat znaczenia wód podziemnych i dbania o ich czystość. 

Przyszłość otoczenia w jakim żyjemy a więc i losy naszej planety zależą w największym stopniu od najmłodszych jej mieszkańców. Atrakcje jakie zorganizowało w tym roku nasze przedsiębiorstwo wspólnie z miastem Będzin, zostały przygotowane właśnie z myślą o dzieciach. Tym razem skorzystaliśmy z gościnności obiektu Będzin Arena a patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Będzina – Łukasz Komoniewski. 

Różnorodność przygotowanych przez animatorów atrakcji oraz ich interaktywny charakter umożliwił dzieciakom połączenie dobrej zabawy z edukacją. Przedszkolaki odpowiadały na pytania podczas gry w koło fortuny, z zaciekawieniem uczestniczyły w eksperymentach związanych z wyznaczaniem gęstości wody, badaniem rozpuszczalności substancji w wodzie a także zgłębiały tajniki praw Pascala i Archimedesa. Energia jaką tryskają dzieci uwidoczniła się natomiast podczas licznych zabaw i konkurencji ruchowych.

zobacz galerię zdjęć


W ramach obchodów Światowego Dnia Wody 2022 Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zorganizowało konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Tematem konkursu było wykonanie pracy związanej z hasłem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Wody „Wody podziemne – uczynianie niewidocznego widocznym”. 

Do konkursu zostało zgłoszonych 17 prac wykonanych różnorodną techniką. Wszystkie były bardzo ciekawe, wiele z nich bardzo pomysłowych, dlatego też wybór zwycięskich prac nie był łatwym zadaniem dla komisji konkursowej. Ostatecznie zdecydowaliśmy się nagrodzić trzy najlepsze naszym zdaniem dzieła młodych twórców oraz przyznać trzy wyróżnienia.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, rodzicom i opiekunom a także placówkom przedszkolnym za udział w konkursie. Przede wszystkim gratulujemy serdecznie dzieciom - autorom wyróżnionych prac i życzymy powodzenia w dalszym rozwijaniu swoich zdolności.

zobacz galerię prac konkursowychŚwiatowy Dzień Wody 2021. 

Z chwilą pojawienia się człowieka na świecie otrzymaliśmy szczególny dar – przywilej korzystania z dobrodziejstw jakimi hojnie obdarowała nas Ziemia. W miarę rozwoju cywilizacji metody wykorzystywania tych darów stały się coraz bardziej wyrafinowane i coraz bardziej skuteczne, ale niestety również i coraz bardziej destrukcyjne dla środowiska.

Światowy Dzień Wody to idealna okazja by zwrócić uwagę na rolę jaką odgrywa w naszym życiu woda, to również pretekst do podjęcia działań w celu zwiększenia świadomości społecznej jak ważnym zagadnieniem jest ochrona środowiska, dostosowanie się do zmian klimatycznych a także dbanie o zasoby wodne.

Będzińskie Wodociągi przyłączyły się do kampanii edukacyjnej pn. „Toaleta to nie śmietnik” prowadzonej przez Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego. Pierwszy raz w Polsce firmy wodociągowe, instytucje oświatowe i placówki kultury wspólnie włączyły się w kształtowanie świadomości dzieci i dorosłych w zakresie ochrony środowiska i ekologii.

W ramach kampanii zapraszamy do obejrzenia spektaklu pt. „Niezwykła przygoda psa Kropelki”, która opowiada prawdziwą historię szczeniaka wrzuconego do kanalizacji i uratowanego poprzez pracownika wodociągów.

Spektakl dostępny jest na stronie internetowej Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego:

Obejrzyj nagranie spektaklu

Sprawmy wszyscy, by modny w obecnych czasach trend bycia ekologicznym nie był wyłącznie pustym sloganem.


Poniżej przedstawiamy plakat promujący premierę spektaklu:
Zachęcamy do zapoznania się z akcją
„Toaleta to nie śmietnik”

toaletatoniesmietnik.pl

Przeczytaj również ulotkę i zobacz czego pod żadnym pozorem
nie wolno wrzucać do toalety - zobaczŚwiętowaliśmy Dzień Wody 2019.

Światowy Dzień Wody, ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, odbywa się co roku w dniu 22 marca w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej ograniczonych zasobów. To dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować.

Z okazji Światowego Dnia Wody Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Będzinie przygotowało wiele atrakcji. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia było „Leaving no one behind” z ang. „Nie pozostawiając nikogo w tyle”. Dzieci z będzińskich przedszkoli mogły uczestniczyć w licznych eksperymentach wodnych, prowadzonych przez znakomitych animatorów. Dzieci słuchały i bawiły się dźwiękiem wody, samodzielnie tworzyły prace plastyczne, sprawdzały ile waży woda, brały udział w sztafecie z balonami.

Dla zainteresowanych tematyką wody MPWiK zaprezentowało wystawę fotografii, której część będzie można jeszcze obejrzeć przez cały rok, ze względu na obchody 90-lecia przedsiębiorstwa.

Nie zabrakło również atrakcji dla będzińskich seniorów, którzy wysłuchali ciekawej prelekcji „Rowerem przez Afrykę, czyli w poszukiwaniu wody”, zaprezentowanej przez podróżników, którzy przemierzyli ten kontynent na rowerach, zwiedzając 11 krajów od Atlantyku po Ocean Indyjski.


zobacz galerię zdjęć


Cookies

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu
ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.

Polityka cookies