Aktualności

Awaria os. Syberka: WYNIKI BADAŃ (Sanepid)

23.03.2025

Szanowni Mieszkańcy,

poniżej kilka słów wyjaśnienia na pytania, które budzą Państwa wątpliwości w odniesieniu do zaistniałej sytuacji na osiedlu Syberka.

21 marca 2025 r., około godziny 14:00, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dąbrowie Górniczej wydała komunikat, którym wygasiła decyzję z dnia 19.03.2025 r. orzekającą o braku przydatności wody do spożycia dostarczanej do mieszkańców Będzina – osiedle Syberka, ul. Narutowicza, Daszyńskiego, Skalskiego i Śmigielskiego. Pozytywny komunikat wydany został po przebadaniu próbek pobranych 20.03.2025 r. Sanepid jest organem, który prowadzi nadzór nad bezpieczeństwem zdrowotnym wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, jego działania są regulowane odpowiednimi przepisami prawa, dlatego konieczne było uzyskanie pozytywnych wyników badań z próbek pobranych we wszystkich lokalizacjach objętych decyzją z 19.03.2025 r.  

Proszę mieć na uwadze, że awaria nie była wynikiem działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Będzinie, a jedynie skutkiem prac prowadzonych przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach na terenie naszego miasta. W celu zachowania najwyższego stopnia bezpieczeństwa, podjęliśmy natychmiastowe kroki i działania, aby jak najszybciej przywrócić prawidłowy stan funkcjonowania sieci i odpowiednią jakość wody.

W dniu 18 marca br. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach, od którego dostarczana jest dla części mieszkańców Będzina woda, podczas prowadzonych prac na wodociągu DN600 mm, który swoim zakresem obejmował odcinkowe wyłączenie i odwodnienie wodociągu stalowego oraz zabudowę przepustnicy liniowej, trójnika wraz z odejściem do zasilania podłączeń punktów zakupowych BEDZ/10, BEDZ11 i BEDZ/24 doprowadziło do awarii i zanieczyszczenia sieci wodociągowej. Prawdopodobną przyczyną były prace spawalnicze prowadzone na wodociągu DN 600 mm – czekamy na dalsze i szczegółowe wyjaśnienia Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach. Awaria i zanieczyszczenie skutkowała pogorszoną jakością wody, co wpłynęło na jej zapach.

Niepokojące stan wody ujawnili mieszkańcy osiedle Syberka, ul. Narutowicza, Daszyńskiego, Skalskiego i Śmigielskiego i poinformowali o tym Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Będzinie. Niepokój wzbudził przede wszystkim zapach wody. MPWiK w Będzinie podjęło działania zabezpieczające, a także przystąpiło do zidentyfikowania źródła awarii:

•⁠ ⁠ustalono przyczynę awarii, tj. skutek prowadzonych przez GPW prac w okolicach stacji benzynowej na osiedlu Syberka,

•⁠ w pierwszej kolejności ok. godz. 9:30 zakręcono dopływ wody pochodzącej ze źródeł Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów,

•⁠ ⁠uruchomiono alternatywne źródło dostawy wody z innego, bezpiecznego ujęcia - przełączone zostało zasilanie z ujęć wody ze studni B1 i B2 w Będzinie, rozpoczęto natychmiast płukanie sieci wodociągowej oraz wysłano beczkowozy.

MPWiK wraz z ze służbami miejskimi i Urzędem Miasta podjęło natychmiastowe działania prewencyjne, zabezpieczające w trosce o zdrowie mieszkańców. Z uwagi na fakt, że nasze przedsiębiorstwo jest wyłącznie odpowiedzialne za zbiorowe zaopatrzenie wody i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Miasta Będzin, dla zapewnienia bezpieczeństwa naszym Klientom, zażądaliśmy niezwłocznego wyjaśnienia przyczyn awarii oraz bieżącego informowania nas o wszelkich podejmowanych działaniach mających na celu jej usunięcie, jak i niezwłoczną eliminację jej następstw.

Ok. godz. 14:00 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna pobrała próbki wody do badania. Profilaktycznie rozpoczęliśmy płukanie sieci i zapewniliśmy wodę mieszkańcom os. Syberka przy ul. Daszyńskiego, Narutowicza, Skalskiego i Śmigielskiego w beczkowozach. Próbki zostały pobrane w dniu wystąpienia awarii, tj. 18 marca, natomiast wyniki badań i stosowny komunikat Sanepidu pojawiły się w godzinach południowych 19 marca, tak więc nikt, zarówno MPWiK, jak i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wspólnota” i Urząd Miejski, nie mieli wiedzy na temat przydatności wody do spożycia od chwili wystąpienia awarii do momentu pojawienia się komunikatu Sanepidu.

Zwróciliśmy się do mieszkańców os. Syberka z prośbą o dokładne przepłukanie swoich domowych instalacji wodociągowych. Byliśmy w stałym kontakcie z Sanepidem, we własnym zakresie zleciliśmy też pilnie badanie wody. Na podstawie uzyskanych wyników badań z pobranych próbek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała decyzję w dniu 19.03.2025 r. oraz komunikat zawiadamiający, o tym że woda z kranu nie nadaje się przygotowywania posiłków i higieny osobistej ze względu na zanieczyszczenie fizykochemiczne i organoleptyczne wody – przekroczone zawartości benzenu oraz nieakceptowalny zapach. Służby MPWiK Będzin nadal prowadziły działania w celu zapewnienia prawidłowych dostaw wody, płukana była sieć wodociągowa, zwiększono ilość beczkowozów z wodą pitną, poinformowano mieszkańców, płukana była sieć wodociągowa przez Spółdzielnie Mieszkaniową "Wspólnota".

Z uwagi na fakt, że nasze przedsiębiorstwo jest wyłącznie odpowiedzialne za zbiorowe zaopatrzenie wody i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Miasta Będzina, dla zapewnienia bezpieczeństwa naszym Klientom, zażądaliśmy niezwłocznego wyjaśnienia przyczyn awarii oraz bieżącego informowania nas o wszelkich podejmowanych działaniach mających na celu jej usunięcie, jak i niezwłoczną eliminację jej następstw.

Otrzymane informacje z Sanepidu w dniu 20.03.2025 r. wskazywały, że wyniki badań (załącznik nr 2) z 7 próbek pobranych na osiedlu Syberka w dniu 19.03.2025 r. – w 6 przypadkach wynik był prawidłowy, a w 1 lokalizacji, tj. na ul. Narutowicza - wynik był przekroczony (dot. benzenu i toulenu). Z wyników badań przeprowadzonych przez MPWiK w trzech punktach poboru przez Centrum Badań i Dozoru (Rewolucjonistów, Daszyńskiego, Śmigielskiego) wynik był prawidłowy (ZGODNY) dot. stężenia benzen. Wyniki MPWiK publikujemy w kolejnym wpisie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Sanepid oraz MPWiK Będzin po raz kolejny pobrały próbki wody do badania.

MPWiK przeprowadziło również badania próbek wody w dniu 20.03.2025 r. w 10 lokalizacjach (przez Centrum Badań i Dozoru), których wynik okazał się prawidłowy (ZGODNY).

Na podstawie uzyskanych wyników badań Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Górniczej dokonał oceny bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów i uznał, że ustały przesłanki do stwierdzenia braku przydatności wody do spożycia dostarczanej mieszkańcom Będzina – osiedle Syberka, ulice: Narutowicza, Daszyńskiego, Skalskiego, Śmigielskiego.

Już teraz chcemy poinformować mieszkańców, że wszelkimi kosztami poniesionymi przez Spółkę MPWiK Będzin i naszych Klientów w związku z zaistniałą awarią, do których z pewnością zaliczyć należy koszty związane z dostarczeniem wody zastępczej dla mieszkańców, koszty płukania sieci, przyłączy i instalacji wewnętrznych w nieruchomościach naszych Klientów, czy koszty podjęcia działań interwencyjnych zostanie obciążona firma Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach, po ich dokładnej i pełnej kalkulacji.

Z uwagi na niespotykaną skalę awarii oraz jej skutki zwróciliśmy się również kilkukrotnie do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach z pismami o bezzwłoczne wyjaśnienie i przedstawienie szczegółowego opisu prowadzonych prac i zastosowanej technologii, przedstawienie użytych materiałów wraz z atestami, przedstawienie wyników badań (fizykochemia, mikrobiologia) uruchomionego odcinka sieci wodociągowej oraz podanie informacji o podjętych działaniach naprawczych.

Zarząd MPWiK Będzin

Załączniki:

1. Decyzja Sanepidu z dn.21.03.2025 r. (z wynikami badań) odwołująca decyzję z dn.19.03.2025 r. (ul. Daszyńskiego, ul. Śmigielskiego, ul. Narutowicza, ul. Skalskiego, ul. Czeladzka, ul. Rewolucjonistów).

2. Wyniki badań Sanepidu z dn. 19.03.2025 r. (ul. Daszyńskiego, ul. Śmigielskiego, ul. Narutowicza x 2, ul. Powstańców Śląskich, ul. Skalskiego, ul. Zwycięstwa)


Cookies

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu
ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.

Polityka cookies